O čemu knjigoljupci razmišljaju pre nego što krenu na more? O knjigama, naravno. Međutim, uvek postoji jedan problem – koje knjige odabrati? Anglozine i njegovi Prustovci mislili su na sve neodlučne knjigoljupce i spremili su listu od 18 knjiga za leto i odmor.
Krug – Dejv Egers
Kako izgleda budućnost u vlasti visoke tehnologije, koju već živimo, a nismo toga ni svesni. Dokle može da ide virtuelna realnost? Da li ste spremni za nestanak privatnosti? Krug se uskoro zatvara.
Tiha kuća – Orhan Pamuk
Čitanjem prve stranice postajete član porodice čiji je matrijarh devedesetogodišnja udovica Fatma koja živi u kući na obali. Poseta njeno troje unuka pokrenuće zaboravljene priče, a njihove sudbine oblikovaće sadašnjost i budućnost familije. Složenost međuljudskih odnosa, jedinstvena i neobična ljubav, prividna određenost sudbine. I sve to smešteno u zanosnu atmosferu Orijenta.
Autoportret s torbom – Semezdin Mehmedinović
Crtice iz života (propraćene autorovim crtežima) čoveka koji je skočio u nepoznato. Preseljenje na drugi kontinent i započinjanje novog života nikome nisu lake, a kamoli piscu. Srećom, postoji nešto bolje od psihoterapije za izlaženje na kraj sa tom mešavinom osećanja. Setne, ponekad radosne, ali uvek samodovoljne minijature.
Suđaje i furije – Loren Grof
Epski ambiciozna književna majstorija mlade američke spisateljice o večitoj misteriji zvanoj brak, neumoljivom protoku vremena, demistifikaciji stvaralačkog procesa i mnogo čega još. Vrlo brzo i u prevodu.
Grad lopova – Dejvid Beniof
Pre nego što ga je rad na TV seriji Igra prestola preoteo iz sveta knjiga na neodređeno, Beniof je iznedrio ovaj dragulj usredsređenog i zaraznog pripovedanja: tokom opsade Lenjingrada, jedini način da dvojica mladih ratnih prestupnika spasu glavu jeste da iznedre tuce jaja za svadbenu tortu pukovnikove ćerke u okruženju u kom već vlada nestašica neuporedivo manjih vrednosti.
Vašarski mađioničar – Jelena Lengold
Dok se uskoro ne pojavi autorkina nova zbirka, poslužiće i jedna starija, u kojoj su sakupljene kratke priče na smenu žestoke, mračne, cinične, strastvene i tople. I izluđujuće ujednačeno visokog kvaliteta.
Pošto sam se upravo vratila sa Ostrva, preporučila bih knjige koje sam pročitala na mermernim stenama između smaragdnog mora i četinarskih planina.
Dve knjige bih grupisala, ne samo zbog toga što su objavljene u prvoj polovini XX veka, i ne zato što su ih pisale izuzetno misaone žene, i ne zato što su pisane autohtonim i osobenim izrazom, umnogome nedosledne ustaljenim jezičkim normama, i ne zbog toga što su se usudile da u to vreme govore o tobože efemernim, pa i anatemisanim temama, i ne zato što su njihove knjige svojevrsni književni eksperiment, i ne zato što su one literarni prvenci obe književnice, već stoga što su i Saputnici (1913) Isidore Sekulić i Aleksis (1929) Margerit Jursenar saputnice i sapatnice koje su objedinile određeni trenutak stvaranja, iskazan subjektivistički modernim senzibilitetom, sasvim prijemčivim ovom, našem trenutku – pa i „plažnom“.
E. A. Po – Život iz jednog čitanja Pitera Akrojda, knjiga o još jednom začetniku moderne književnosti. Ova tužna i mučna životna priča „najoriginalnijeg genija“ Edgara Alana Poa, čita se kao anatomija života jednog pisca, u dahu, baš onako kako ga je i odživeo.
Promena – Mo Jen
Veoma dramatična priča o trnovitom putu odrastanja, školovanja i promena kroz koje je prošao pisac, ali i država u kojoj živi.
Bezbojni Cukuru Tazaki i njegove godine hodočašća – Haruki Murakami
Za sve ljubitelje istinske ljudske drame, sukoba i čudnovatih ljudskih sudbina, obojenih tipičnom Murakamijevom nadrealnošću.
Mali Princ – Antoan de Sent Egziperi
Knjiga koja bi trebalo da se čita bar jednom godišnje kao izvesno moralno načelo, ali i kao potpuno opuštajuća literatura.
Salto mortale – Luiđi Malerba
Ono što je De Krešenco uradio s istorijom filozofije, jedan drugi Italijan počinio je s krimi-pričom: razumeo ju je, preveo, ogolio, iskrivio i na kraju plasirao na fantastično šarmantan način. Delo je predstavljeno kao „metafizički i avangardni detektivski roman“ i kao knjiga koja bi se dopala Beketu. Lično, ja obožavam glavnog junaka.
Povratak – Erih Marija Remark
Verovatno je ovaj predlog u vezi s mojim „povratkom“ iz Azije u Evropu. Povratak se oslanja na junake romana Na Zapadu ništa novo, a zapravo istražuje nešto što bi se moglo nazvati „sledećim serijalom“ Kamijevog Izgnanstva i kraljevstva. Kako to izgleda dugo željeni povratak “kući“, onima koji su tamo negde srasli s nekim drugačijim manirima, navikama, pravilima.
Treći policajac – Flen O’Brajan
Široka lepeza bizarnih felinijevskih likova, magične scene, tajne prostorije, polupani dijalozi i rezonovanja, a sve u ikoničnoj irskoj zelenkastoj provinciji. Roman obiluje lažnim referencama, lucidnim fus-notama, a tu je i jedna fenomenalna propratna priča s ogledalima: detalji su koji bi, bez sumnje, zasenili i Borhesa. Potpuno luda knjiga!
Knjige se mogu čitati na plaži ali i u hladu. Postoje štiva lepe književnosti – ona, po pravilu, najbolja – koja su pisana za dve vrste čitalaca: za one koje prvenstveno zanima priča sama, bez mnogo finesa, te za druge, zainteresovane za traženje ironije, diskretnog humora, intertekstualnih relacija… Prvopomenuto bi se poklopilo s čitanjem na plaži, a potonje sa istom aktivnošću u (mentalnom, ali i doslovnom) hladu. Sve tri knjige koje preporučujem za leto, mogu se čitati u oba ključa:
Mali čoveče, šta sada? – Hans Falada
Za čitanje na plaži sasvim je podesan saspensni nivo priče o malom čoveku koji uspostavlja porodicu u Nemačkoj tridesetih godina XX veka. U hladu se teška egzistencijalna glavnog junaka i njegove familije lakše prati jer je olakšana znatnim dozama lekovitog humora koje se teže vide na nekoj od nepodnošljivo visokih temperatura.
Došljaci – Milutin Uskoković
Prvi beogradski roman koji pokazuje koliko se glavni grad Srbije u nekim aspektima malo promenio u poslednjih stotinak godina. Uskokovićeva knjiga pokazuje i da je srpska književnost početkom XXI veka bila srazmerno znatno apdejtovanija nego danas, no piščevo korišćenje ekspresionističkih i drugih modernih poetičkih strategija ostaviti za hlad 8-).
Moja borba – Karl Uve Knausgor
Bila bi to sasvim obična priča o bilo kome od nas kada u hladu ne bi krila istine o poetičkim preokretima u savremenoj svetskoj prozi koje ovo šestoknjižje nosi. E, da, sugerišem čitanje prvog toma. Ako eksperiment uspe, preći na drugi.
- Knjižara Most preporučuje 5 knjiga za dolazak proleća - March 16, 2018
- Intervju: Milan Kovačević - January 22, 2017
- Globalizacija, tehnologija i prevođenje - January 15, 2017