Istražujemo primamljive filmske prostore u kojima možete dobiti i više od onoga po šta ste došli!

Eni Hol (1977)

Nisu li knjižare krajnje pogodna mesta za razgovore o složenosti života? Brbljivi Alvi, koga igra Vudi Alen, jedan od najpoznatijih Njujorčana, upravo na tom čudnovatom mestu deli svoje nesigurnosti sa Eni.

Znate, osećam da je život podeljen na užasno i bedno. To su dve kategorije. Užasni bi bili, hm, ne znam, smrtni slučajevi, znate, i slepi ljudi, bogalji. Ne razumem kako oni prolaze kroz život. To je za mene zapanjujuće, znate. A bedni su svi ostali. Dakle, kada prolazite kroz život treba da budete zahvalni što ste bedni jer imate sreće što ste bedni.

Večni sjaj besprekornog uma (2004)

Da li u zaboravu možemo pronaći utehu? Možemo li uticati na sopstvena sećanja i učiniti da svi mostovi koji nas vežu za određenu osobu budu kao rukom odneseni?

Ja u ljubav verujem (1999)

Mala je verovatnoća da u vašu omiljenu knjižaru uđe zvezda na svetskom glasu kao što se to desilo Vilijamu Takeru u filmu Ja u ljubav verujem (Notting Hill), ali priznajte da ste upoznali bar nekoliko hju grantova dok ste lutali između polica.

No, ne dozvolite da vas ponese neobična atmosfera! Samo Džuliji Roberts dopušteno je da izjavi nešto poput ovoga:

Ja sam ja samo devojka, koja stoji ispred momka i traži da je voli…

P.S. Vilijamova knjižara u Londonu zaista postoji, pa ne zaboravite da je posetite ukoliko se ikada nađete u blizini.

Pre sumraka (2004)

Sudbonosni susret između Džesa (Itan Houk) i Selin (Džuli Delpi) dogodio se u vozu na relaciji Budimpešta – Beč, a svega nekoliko časova bilo je dovoljno da se između njih rodi duboka emocionalna veza.

Obećali su da će se ponovo naći šest meseci kasnije, no susret se odvija tek deset godina kasnije na levoj obali reke Sene, u najpoznatijoj knjižari na svetu – Šekspir i kompanija.

Veliki san (1946)

Samotnjak Filip Marlou je privatni detektiv, a vođen tragovima ulazi u knjižaru i tako je nastala verovatno jedna od najčuvenijih scena spontanog zavođenja u istoriji američke kinematografije.

Smešno lice (1957)

Knjižara u filmu Smešno lice mesto je gde susreću intelekt i moda. Život Džo Stokton (ODri Hepbern) menja se iz korena kada u knjižaru u kojoj ona provodi vreme čitajući filozofske knjige ulazi modni fotograf Dik Ejveri (Fred Aster) kako bi uslikao „luckaste devojke u luckastim haljinama”.

Desperado (1995)

Ova prašnjava i suncem okupana knjižara smeštena u pustinjskom gradiću mesto je gde možete popiti i kafu, a priznaćete da je to i više nego praktično, a njenoj vlasnici koju igra Salma Hajek nije naročito bitno da li joj prodaja ide dobro.

Maja

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *